TÜSOst

Foto: Kaupo Kikkas
1930-ndatesse ulatuva ajalooga orkester – Tartu Ülikooli sümfooniaorkester (TÜSO) – sündis oma praegusel kujul 2009. aastal ja on esimene täiskasvanute harrastuslik sümfooniaorkester Eestis. Orkestri tegevus katkes II maailmasõja ning eestvedajate ülikooli lõpetamise tõttu 1970–1980-ndatel. 2009. aasta taassünni eestvedajateks olid ülikooli tollane rektor Alar Karis ja MTÜ Tartu Üliõpilasmaja juht Kulno Kungla. TÜSOs mängivad Tartu ülikoolide üliõpilased ja vilistlased aga ka harrastusmuusikud, kes TÜSOni teistel viisidel tee leidnud. 

Orkestri repertuaari kuulub nii klassikalist, filmimuusikat kui ka spetsiaalselt TÜSO tarvis kirjutatud uudisloomingut. Igal aastal esineb TÜSO oma traditsioonilistel advendi- ja kevadkontserdil, kuid aastasse mahub ka erinevaid põnevaid koostööprojekte. TÜSO on mitu aastat kaasa löönud Tartu Linna Päevade galakontserdil, 2015. aasta suvel anti kontsert maailmanäitusel Eesti paviljonis Milanos. 

Oma kümnendal taastegutsemise hooajal sai TÜSO oma sünnipäeva tähistada koos rahvusülikooliga, mil oli meil au esitada koos Tartu Ülikooli kooridega Rahvusülikool 100. aastapäevale pühendatud Pärt Uusbergi suurvormi segakoorile ja sümfooniaorkestrile „… ja tuulelaeval valgusest on aerud ….  2019. aasta märtsil kandis Klassikaraadio üle TÜSO raadiokontserti ERR-i kontserdisaalis. Lisaks traditsioonilistele kontserditele on TÜSO aidanud ka salvestada näiteks Tartu bändi X-Panda albumit “Reflections”. 

Lisaks Tartu Ülikooli aulale – orkestri sagedaseimale esinemis- ning harjutamiskohale – on üles astutud ka Vanemuise ja Pärnu kontserdimajades, Võru kultuurimajas Kannel, Paide  ja Jõgeva kultuurikeskuses, Tallinna laululaval, Estonia Kontserdisaalis, Tõrva kirikus ja mujalgi.

TÜSO on teinud koostööd mitmete kooridega ning orkestri ees on aastate jooksul soleerinud Reigo Tamm, Tanel Joamets, Kärt Ruubel, Kädy Plaas, Maria Listra, Andreas Lend, Indrek Leivategija, Riivo Kallasmaa, Anna-Liisa Eller, Sven-Sander Šeštakov jpt andekad muusikud. Lisaks on meil olnud au olla esmaesitajad mitmete Eesti heliloojate uudisteostele - nii Pärt Uusberg, Lauri Jõeleht kui ka Sven Grünbergi tuntud muusika orkestratsioonile. 

Aastatel 2009–2016 oli orkestri peadirigendiks Lauri Sirp, peadirigent Taavi Kull on orkestrit dirigeerinud 2016. aastast.

TÜSO on loodud inspireerima akadeemilise taustaga inimesi pillimänguga tegelema ja Tartu muusikaelu elavdama, Oma tegevuse toetamise eest on TÜSO tänulik nii Tartu Ülikoolile kui Eesti Maaülikoolile.

Ajalugu

Tartu Ülikooli Sümfooniaorkestri juured ulatuvad II maailmasõja eelsesse aega. 1930ndate aastate sümfooniaorkestri kontsertmeistriks oli V. Vadi. Orkestris oli palju õpilasi/tudengeid, sest tollel ajal peeti üliõpilasorganisatsioonides oma liikmete kuulumist orkestri koosseisu auasjaks. Sõja ajal jäi orkestri tegevus soiku ning uuesti alustati 1955. aastal Harald Kerese eestvedamisel, kes otsis ülikoolist mängijad, leidis inimese, kes parandas ära katkised pillid ning korraldas orkestri liikmetele pilliõppe, mida viisid läbi Vanemuise orkestrandid. 50ndatel mängisid orkestris teiste seas: Alo Ritsing tšellot, Harald Keres flööti ja Kaljo Mitt kontrabassi. Orkestri dirigentideks olid peale Teist maailmasõda algul Gunnar Grapsi isa Igor Graps, hiljem Ago Russak, kuid põhidirigent oli Aadu Regi. Esimest korda mängis TÜ Sümfooniaorkester ülikooli publikule 26. mail 1956. Kavas oli klassikaline orkestrimuusika. Järgmisel korral oli repertuaar keerulisem – muuhulgas esitati Beethoveni V klaverikontserti, solistiks Mall Sarv. Alo Ritsingu erakogus on säilinud mõned fotod TÜ Sümfooniaorkestri esinemistest ning kavaleht 1956. aasta 8. juuli esinemisest, kui sümfooniaorkester astus Igor Grapsi dirigeerimisel üles Tartus Kassitoome orus toimunud esimesel üliõpilaslaulupeol Gaudeamus. Seal saatis orkester ühte koori Eevald Aava ooperist “Vikerlased”.

Sümfooniaorkestri tegevus hakkas vaikselt hääbuma 50ndate lõpus. Dirigent Igor Graps siirdus Lätti, mitmed mängijad lõpetasid ülikooli ja uusi juurde ei tulnud.

TÜ rektori Alar Karise ja Tartu Üliõpilasmaja tegevjuhi Kulno Kungla eestvedamisel kutsuti TÜSO taas ellu 2009.aastal. Peadirigendiks valiti Lauri Sirp ning esimene esinemine toimus 1. detsembril Rahvusülikooli aastapäeva aktusel. Taaselustatud orkestri repertuaari kuulub nii klassikalist kui ka filmimuusikat, esitatakse teoseid Viini klassikute loomingust spetsiaalselt TÜSO jaoks kirjutatud uudisloominguni. 2013. aasta kevadel loodi orkestrile ka mittetulundusühing, mis annab TÜSOle rohkem võimalusi erinevateks ettevõtmisteks ning innustab liikmeid orkestri töösse panustama lisaks pillimängule ka muul viisil.