Kõnealuse ülesastumise näol on tegemist esimesega lühikontsertide sarjas TÜSO VÄLK.
Teosest:
Seekord tuleb ettekandele Ludwig van Beethoveni Klaverikontsert Nr. 3, op. 37. Beethoven lõpetas oma klaverikontserdi kirjapaneku detsembris 1800 ning teose esmaettekanne toimus üle kahe aasta hiljem, 5. aprillil 1803 autori enda esituses. Tänapäevani ülipopulaarne kontsert on kolmeosaline – kiire, aeglane ning kiire rondo. Klaverikontert Nr. 3 on vormiliselt selge ja tugev, autor kasutab sarnast temaatilist materjali läbivalt erinevates osades, sidudes nõnda terve teose kokku üheks tervikuks. Teos võtab ette tee c-minoorsest melanhooliast esimeses osas säravasse ja pidulikku C-duur finaali kolmanda osa lõpus. Tähelepanuväärsed on ka kontserdi uuenduslikud vormivõtted: esimese osa
soolokadentsi ootamatu ja efektne üleminek, kolmanda osa ringiratast käimine (rondo) ja tuuride kogumine, kuni enam miski seda peatada ei suuda, ning nende vahele jääv lõputult isiklik ja värviküllane Largo.
Solist: Solistiks on Tallinnas sündinud pianist Kärt Ruubel, kes alustas klaveriõpinguid Tallinn Muusikakeskkoolis Kersti Sumera ja Mati Mikalai juhendamisel. Aastal 2007 astus Kärt Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiasse Mati Mikali klaveriklassi ning jätkas Rostocki Muusika- ja Teatrikõrgkoolis Matthias Kirschnereidi ja Stephan Imorde käe all. 2013 lõpetas ta selle diplomiga ja hetkel õpib samas kõrgkoolis magistrantuuris. Kärt Ruubel on täiendanud end mitmete nimekate muusikute nagu Bernd Goetzke, Karl-Heinz Kämmerlingi, Martin Roscoe, Daniel Müller-Schotti ja Dmitri Alexeejevi meistrikursustel. Sügav huvi Johann Sebastian Bachi interpreteerimise vastu on viinud Kärdi kokku selliste kunstnikega, nagu Leon Berben ja Angela Hewitt. Kammermuusikuna on Kärt Ruubel esinenud erinevates koosseisudes mitmetel mainekatel festivalidel. Aastal 2013 lindistas Kärt koos tšellist Florian Schmidt-Barthaga Põhja Saksa raadiole (NDR) ning aastal 2015 salvestas ta Walten Zimmermanni klaverikontserti „Ataraxia“ neophon ensemble´iga Baieri Raadiole (BR). Huvi kaasaegse muusika vastu andis impulsi ansambli Neophon asutamiseks. Olles ansambli liige aastast 2011 on Kärt Ruubel teinud koostööd selliste heliloojatega nagu Jörg Widmann, Wolfgang Rihm ja Peter Ruzicka. Aastal 2013 esines ta Marc Sabati teosega „Lying on the grass, river and clouds“ klaverile ja ansamblile, mis oli teose esiettekanne Euroopas. Kärt on Oscar ja Vera Ritteri, Horst Rahe ja Alfred Toepferi stipendiaat ning aastal 2010 pälvis ta DAAD-preemia.
Dirigendist: Dirigent Taavi Kull sündis Tallinnas ning lõpetas 2004. a. Tallinna Muusikakeskkooli, kus õppis klaverit ning koorijuhtimist. Järgnesid õpingud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias koori- ning orkestridirigeerimises prof. Toomas Kapteni ja prof. Paul Mägi juhendamisel. 2010. a. astus Taavi Kull Stockholmi Kuningliku Muusikakõrgkooli magistrantuuri, õpetajateks prof. Daniel Harding ja prof. Cecilia Rydinger-Alin. Taavi on võtnud osa Neeme ja Paavo Järvi meistrikursustest, samuti Roland Zollmanni, Lutz Köhleri meistriklassidest ning juhatanud selliseid orkestreid nagu Norrlands Operan SO, Gävle SO, Dalana Sinfonietta, Västeros Sinfonietta, Norrköpping SO. Dirigendi assistendina on ta osalenud selliste ooperite nagu "Wozzeck", "La Bohéme" ning "Peter Grimes" väljatoomisel Stockholmi Kuninglikus Ooperis ning Norrlands Opera teatrimajas. Muusikajuhina on Taavi Kull töötanud "La Traviata" ning mitmete kammerooperite väljatoomisel, nende hulgas Berliinis esietendunud Age Veeroosi kammerooper "Grid" ning Muusika- ja Teatriakadeemia kaasaegse ooperi projekt "Korduma Kippuvad Küsimused". 2015. aasta kevadel debüteeris Kull ka Eesti Muusikapäevade raames Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ees. Hooajast 2013/2014 töötab Taavi Kull dirigendi ning assistendina teatris Vanemuine.
Orkestrist: Tartu Ülikooli Sümfooniaorkester (TÜSO) on esimene täiskasvanute harrastuslik sümfooniaorkester Eestis. Orkester on loodud inspireerima akadeemilise taustaga muusikat õppinud inimesi tegelema pillimänguga ning ühtlasi elavdama Tartu muusikaelu. Tartu Ülikooli juures on tegutsenud sümfooniaorkester vahelduva eduga alates 1930. aastatest. Tegevuse katkestas II maailmasõda ning aktiviseeris 1955. aastal uuesti füüsik Harald Keres, kuid kui orkestri eestvedajad lõpetasid ülikooli, hääbus tegevus kaheks aastakümneks. 1986 alustas Toomas Kapteni ja Andres Heinapuu käe all tegevust tudengitest koosnev kammerorkester, mille liikmeid mängib ka tänases TÜSO koosseisus, ent ka see koosseis lõpetas oma tegevuse koos tudengite õpingute lõppemisega. 2009. aastal otsustati Tartu Üliõpilasmaja juhataja Kulno Kungla initsiatiivil ning rektor Alar Karise toetusel sümfooniaorkester taaselustada. Esimene proov toimus 5. oktoobril 2009 Vanemuise teatri proovisaalis ning alates 2010. aasta sügisest toimuvad TÜSO korralised proovid esmaspäeva õhtuti Eesti parima akustikaga kontsertsaalis, Tartu Ülikooli aulas, kus toimuvad ka korralised kontserdid. Orkestri ees on solistidena käinud tunnustatud muusikud (Tõnu Kalm, Ralf Taal, Kadri-Ann Sumera, Atlan Karp, Karmen Puis, Tanel Joamets jt) ning noored lootustandvad artistid nii kollektiivist endast kui väljastpoolt (Liina Nigu, Johannes Välja, Hannes Metssalu, Erle Kont, Hans Christian Aavik). Kuue ja poole aasta jooksul on esitatud hulgaliselt nii välismaiste kui eesti heliloojate loomingut, sealhulgas mitmeid teoseid, mis on kirjutatud just TÜSO jaoks.
Külastage ka kontserdi Facebooki-lehte aadressil www.facebook.com/events/202483566791214
Üritus kuulub Tartu Tudengipäevad: Kevad 2016 kavva. Vaata lähemalt www.studentdays.ee.
Olete väga oodatud ka TÜSO traditsioonilisele Kevadkontserdile 16. mail TÜ aulas ja ülesastumisele 29. juunil Tartu Linna Päeval!